İlginizi Çekebilir
Nozzle Tercihleri
  1. Ana Sayfa
  2. 3d Yazıcılar
  3. Cura Kurulumu

Cura Kurulumu

Cura Kurulumu

Bu yazımızda Ultimaker Cura Programının kurulumunu ele alacaz ve adım adım Cura kurulumu gerçekleştirecez. Lafı uzatmadan yazımıza başlayalım.

Ultimaker Cura Nedir ?

Ultimaker Cura, Ultimaker firması tarafından üretilen, David Braam (Daid) tarafından açık kaynaklı kodlar halinde geliştirilen bir dilimleme programıdır. Ultimaker Cura, 3D modellerin, STL dosyalarının, OBJ dosyalarının, yazıcının anlayabileceği talimatlar listesi haline getirilmesini sağlamaktadır ve bu talimatlarda her bir adımda nozzle hareketlerini içermektedir. Bu dosyaları G-Code denilmektedir.

Cura kısacası 3 boyutlu nesnelerinin yazıcı tarafından üretilmesi için gerekli talimatlar listesini oluşturan programdır.

Cura Kurulumu

1.Aşama

Ultimaker Cura Programını Ultimaker web sitesinden indirmeniz gerekmektedir. Web sitesine gitmek için Tıklayınız.

Cura Kurulumu 1
Cura Kurulumu 1

Yukarıdaki link tıkladıktan sonra önümüze bu sayfa çıkmaktadır. Bu sayfadan “Downlaad For Free” butonuna basarak programın kurulum sürecine başlayabilirsiniz.

Cura Kurulumu 2
Cura Kurulumu 2

Yukarıdaki kısımda ise kullanmış olduğumuz bilgisayarın işletim sistemi sorulmaktadır. Bu kısımda ben Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar sahibi olduğum için Windows, 64 bit kısmını seçiyorum. Ardından ise programın inmesini beklemeliyiz.

Cura Kurulumu 3
Cura Kurulumu 3

Programın kurulum için indirmiş olduğumuz .exe uzantılı Ultimaker Cura’nın exe tıklıyoruz.

Cura Kurulumu 4
Cura Kurulumu 4

Tıkladıktan sonra ekrana gelen bu yükleme ekranında Katılıyorum kısmına tıklıyoruz.

Cura Kurulumu 5
Cura Kurulumu 5

Bu kısmımda ise Ultimaker Cura programının kurulacağı hedef klasör belirlenmektedir. İsterseniz seçimi değiştirebilirsiniz yada direk olarak İleri buton basabilirsiniz. Burada Gereken boş alanda belirtilmiştir.

Cura Kurulumu 6
Cura Kurulumu 6

Bu kısmında İleri Butona basalım.

Cura Kurulumu 7
Cura Kurulumu 7

Bu kısımda ise kurulum talimatı vermek için Kur butonuna basınız.

Cura Kurulumu 8
Cura Kurulumu 8

Cura kurulumu 1. Aşaması buradaki Bitir butonu ile sonlanmaktadır. Böylece program kurulmuş olmaktadır. Bundan sonraki aşamada ise dilimleme programı olan Cura 3 boyutlu yazıcımızın marka ve modelini tercih edecez.

2. Aşama

Cura kurulumu 2. Aşamasında ise Curaya merhaba diyoruz ve 3 boyutlu yazıcımızı tercih ediyoruz. Şimdi adımlara başlayalım.

Cura Kurulumu 2.1
Cura Kurulumu 2.1

Cura programı bize hoşgeldiniz demektedir ve Get started butonuna basınız.

Cura Kurulumu 2.2
Cura Kurulumu 2.2

Bu kısmında ise yukaruda yazanları kabul ediyorum manasına gelen Agree tıklayınız.

Cura Kurulumu 2.3
Cura Kurulumu 2.3

Bu kısımda ise ileri yani Next tıklayınız.

Cura Kurulumu 2.4
Cura Kurulumu 2.4

Burada Katıl olabilirsiniz yada Skip Butonuna tıklayarak bu kısmı atlayabilirsiniz. Biz Skip tıklayarak atlıyoruz.

Cura Kurulumu 2.5
Cura Kurulumu 2.5

Bu kısımda ise Uzaktan yada uzaktan bağlanmadan 3 boyutlu yazıcımızı tercih ediyoruz. Biz yazıcımıza uzaktan bağlanmayacağımızdan dolayı Add a non networked printer Tıklıyoruz ve burada bulunan markalardan yazıcımızın markasını tercih ediyoruz. Ardından ise 3 boyutlu yazıcımızın markasının modelleri arasından modelimizde tercih ediyoruz. Benim 3 boyutlu yazıcım Ender 3 V2 olduğundan dolayı tercihimi bu yönlü yaptım.

Cura Kurulumu 2.6
Cura Kurulumu 2.6

Bu kısımda ise seçmiş olduğumuz marka ve modele uygun ayarlar bizi karşılamaktadır. Buradan isterseniz yada değiştirmeniz gereken yer varsa değiştirebilirsiniz. Fakat ilk kullanıcılar için tavisye edilen bir durum değildir. Çünkü orada bulunan ayarlar yazıcınızın en stabil çalışması için ayarlanmıştır.

3.Aşama

Bu aşamaya kadar olan kısımlarda 3 boyutlu yazıcımız için gerekli olan Cura kurulumu da programı kurduk ve yazıcımızın Cura programına tanıttık. Şimdi ise Cura Programının Dil tercihini İngilizceden Türkçe çevirecez. Öncelikle Cura Programını açınız.

Cura Kurulumu 3.1
Cura Kurulumu 3.1

Şimdi ise Üst bölümde bulunan Settings kısmına tıklayarak ayarlar gelmektedir. Buradan ise Preferences Kısmına tıklayınız.

Cura Kurulumu 3.2
Cura Kurulumu 3.2

Bu kısımda ise Cura dilimleme Programının ayar ekranı gelmektedir. Buradan General kısmına tıklayınız.

Cura Kurulumu 3.3
Cura Kurulumu 3.3

Bu kısımda ise genel ayarlar yer almaktadır. Bu ayarlar arasından Languge kısmını Türkçe Dil seçeneğini seçerek programınızın dilini Türkçe yaparak daha rahat bir şekilde dilimleme işlemini yapabilirsiniz.

Cura Kurulumu 3.4
Cura Kurulumu 3.4

Ve Cura dilimeleme programımız kullanıma Türkçeleşmiş hali ile hazırdır. 3 boyutlu yazıcınız ile istediginiz gibi 3 boyutlu şekilde tasarlanmış dosyaları Cura dilimleme programı vasıtasıyla dilimleyerek 3 boyultu şekilde basabilirsiniz.

Bu yazımızda Ultimaker Cura Programının kurulum aşamalarını sade bir dil ile anlatmaya çalıştık ve ardından ise İngilizce başlayan Programımızı Türkçe dile çevirdik. 3  boyutlu yazıcılar ve baskılar hakkında çeşitli bilgiler almak için sitemizin 3 boyutlu Yazıcılar Tıklayınız. kısmından ulaşabilirsiniz. İlerleyen Yazılarda ise Cura programının Ayarları hakkında başlangıç seviyesinde yazılar oluşturacaz. Takipte kalın.

Sitemizin Diğer yazılarına ulaşmak için Tıklayınız. 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ben Ömer Faruk. Konya'da Yönetim Bilişim Sistemlerinde öğrenim görmekteyim. Yazılım ve Arduino ilgi duymaktayım.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir