Arduino Sensör Çeşitleri

Arduino Sensör Çeşitleri

Arduino Sensör Çeşitleri

Bu yazımızda Arduino üzerinde kullandığımız ve en popüler olan sensörleri inceleyecez. Lafı uzatmadan yazımıza başlayalım.

Sensör Nedir ?

Arduino sensör çeşitlerine girmeden önce öncelikle sensör nedir kavramını ele alalım. Sensör, çeşitli fiziksel hareket, durum, sıcaklık gibi değişkenleri ölçülmesini yada durumlarını bildirmeye yarayan aletlerdir. Hayatımızda adını sıkça duyduğumuz sensörler, hayatımızda birçok alanı kontrol etmektedir. Örneğin apartmanımıza girdiğimizde ışığın yanmasını sağlayanda bir sensör çeşididir.

Duman Sensörü

Arduino Sensör Çeşitleri

Hayatımızda oldukça çeşidi olan sensörleri şimdi sıralayalım. Tek yazıda listeleyemeyeceğimiz için en popüler arduino ile entegre çalışan sensörleri ele alacaz.

  • Basınç Sensörü
  • Dokunmatik Sensör
  • Işık Sensörü
  • Isı ve Nem Sensörü
  • Mesafe Sensörü
  • Renk Sensörü
  • Ses Sensörü
  • İvme ve Eğim Sensörü

Şeklindedir.  Bunları kısaca açıklayalım.

Basınç Sensörü

Gaz veya sıvı basıncısını ölçülmesinden kullanılan ve değerleri sayısal değerlere çevirmeye yarayan sensör çeşididir. Bu sensörün bir çok çeşidi bulunmakta ve farklı farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Örneğin oksijen tüplerinin basıncı bu sensör ile ölçülmektedir. Arduino  basın sensörünün farklı kullanım alanlarına hitap etmektedir.

bmp180 Dijital Hava Basınç Sensörü

Bmp150 dijital hava basınç sensörü ile ilgili yazımıza ulaşmak için Tıklayın. tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dokunmatik Sensör

Dokunmatik sensör, belirli bir bölge çerçevesinde çalışan ve temas ile etkin hale gelen sensördür. Bu sensör Arduino üzerinde genellikle anahtar yada tus takımı olarak kullanılmaktadır. Örneğin belirli alanda dokunmanız ile bir devrenin tetiklenmektedir.

Dokunmatik Sensör

Dokunmatik sensörü ile ilgili yazımıza ulaşmak için Tıklayın. tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Işık Sensörü

Işık sensörü ışığın kuvvetini ölçmeyi sağlayan sensördür. Bu sensör üzerine tutulan yada üzerine yansıyan ışık demetlerinin şiddetine göre değer vererek ölçümlendirir. Böylelikle ışığın şiddetine göre çeşitli komutlar verilebilmektedir. Örneğin bu sensör yardımıyla ışıklı günde perdeler açılabilir ve aksam olancada ışığın gitmesi ile perdelerin kapatılması sağlanmaktadır.

LDR Işık Sensörü

Ldr ışık sensörü ile ilgili yazımıza ulaşmak için Tıklayın. tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Isı ve Nem Sensörü

Isı ve nem sensörü, bulunduğu ortamın sıcaklık ve nem durumunu sürekli olarak size sayısal olarak yansıtan sensör çeşididir. Bu sensörün oldukça çok çeşidi bulunmaktadır. Sadece sıcaklık veya ısı ve sıcaklık ölçen çeşitleri bulunmaktadır. Bu sensörler yardımıyla anlık olarak bulunduğu ortamın sıcaklığı alınmaktadır ve böylelikle bu sıcaklık değerlerine göre diğer sensörleri çalıştırmak mümkündür.

Nem ve Sıcaklık Sensörü (dht11)

Lm35 sıcaklık sensörü ile ilgili yazımıza ulaşmak için Tıklayın. tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dht11 Sıcaklık ve nem sensörü ile ilgili yazımıza ulaşmak için Tıklayın. tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Mesafe Sensörü

Mesafe sensörü, bulunduğu ortama ultrasonik ses dalgalarını yada başka bir yöntem ile dalgalar gönderir ve bu dalgaların gelme süresini hesaplaması ile mesafe hesaplanır. Mesafe sensörü bu prensip ile çalışmaktadır. Mesafe sensörü oldukça yaygın kullanılan bir sensör çeşididir. Örneğin her gün sürekli olarak kullandığımız araçlarımızda bulunurlar ve park sırasında arkamızda bulunan araç ile mesafemizi ölçmeye yararlar.

Ultrasonik Mesafe Sensörü

Ultrasonik mesafe sensörü ile ilgili yazımıza ulaşmak için Tıklayın. tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Renk Sensörü

Renk sensörü, üzerinde bulunan renk dedektörleri sayesinde renkleri algılamayı sağlayan bir sensör çeşididir. Bu sensör sayesinde bulunduğu ortamın rengi algılanması sağlanmaktadır. Örneğin bir fabrikada ürün üzerindeki renkleri algılayarak ürünleri kolaylıkla ayrıştırılması sağlanmaktadır. Bu sensör sayesinde çeşitli fabrikalar, ayrıştırma tesisleri ve kargo şirketleri ürünleri bantlar üzerinde oldukça basit bir şekilde ayrıştırmaktadır.

tcs34725 Rgb Renk Sensoru

Renk sensörü ile ilgili yazımıza ulaşmak için Tıklayın. tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ses Sensörü

Ses sensörü, bulunduğu ortamdaki ses dalgalarını algılayan ve sesin şiddetini desibelini ölçmeye yarayan sensör çeşididir. Bu sensörün oldukça çeşidi bulunmaktadır fakat Arduino üzerinde genellikle sesin şiddetini ölçerek projeler yapılır. Örneğin parmak sıklatması ile yanan ampuller buna örnek olabilmektedir.

Ses Sensörü

Ses sensörü ile ilgili yazımıza ulaşmak için Tıklayın. tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İvme ve Eğim Sensörü

İvme ve eğim sensörü, 3 eksenli gyro ve 3 eksen açısal ivme ölçer olan ve piezo elektrik etkisi ile çalışan ivme ve eğim değerlerini sayısal şekilde bize aktaran sensör çeşididir. Bu sensör oldukça önemli yerlerde kullanılmaktadır. Örneğin insansız hava taşıtların dengesini ve eğim verilerine göre motora çeşitli komutlar verilmektedir. Bu sensörde eğim ve ivme bilgileri aktararak yapay zeka motoru bu bilgilerle yönetmektedir.

İvme ve Gyro Sensörü

Gyro ve eğim sensörü ile ilgili yazımıza ulaşmak için Tıklayın. tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Matlab programlama dili için oluşturduğumuz yazılarak gitmek için Tıklayınız. tıklayarak gidebilirsiniz.

İsterseniz Java ve diğer programlama dilleri için sayfamıza Tıklayınız.

İsterseniz Arduino ile ilgili  projelerime göz atmak için sayfamıza Tıklayınız.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version