Arduino Röle Kullanımı

Arduino Röle Kartı Kullanımı

Arduino Röle Kartı Kullanımı

Arduino Röle Kullanımı anlatacağımız bu yazımızda öncelikle röle modüllerinin ne işe yaradığını ve bu devrelerin çalışma prensibini ele alacaz. Ardından yapacağımız devreler sayesinde röle çalıştırılması ve kod satırlarını oluşturacaz. Lafı uzatmadan başlayalım.

Arduino Röle Nedir ?

Arduino röle kullanımı anlatmadan önce, öncelikle röle modüllerine ne olduğunu inceleyelim. Röle modülleri, içerisinde bulunan  bobinin akım değerine göre akım değeri veren, bir ucundan gelen komutlar ile elektrik verilip verilmeyeceğini kontrol eden ve diğer ucundaki bağladığınız devreyi çalıştıran yapıya sahiptir. Bu röleler içindeki akım değerine göre sınıflandırılır ve birleşik halde çoklu role kartları da bulunmaktadır.

Röle Kartı

Röle modüllerinin çeşitli akımda olanları bulunur ve genel olarak piyasada 5V, 12V, 24V, 120V, 220V gibi gerilim değerlerimde çalışan modelleri bulunmaktadır. Bununla birlikte birleşik hande bulunan röle kartları da piyasada oldukça sık bulunmaktadır.

4 Kanallı Röle Kartı

Bu kartların uzaktan kumanda edilen modelleri de çeşitli projeler için kullanılmaktadır. Bu kartların kullanım amacı genellikle yüksek voltajla çalışan araçlarını Arduino veya da mikro denetçiler ile uzaktan yada sürekli olarak kontrolünü sağlamaktadır. Örneğin röle kartını ampulle bağlamamız durumunda ve Arduino yükleyeceğimiz kod satılarını ile aksam 8 den 12 arasında otomatik şekilde ışığın yanmasını sağlayabiliriz.

IR ile Uzaktan Kontrol Edilen Röle Kartı

Bu kartın üzerinde yeterince konuştuğumuza göre şimdi ise projelerimize başlayalım.

Proje 1

Bu projemizde ise 5voltluk röle kartı ile led yakmayı deneyecez. Öncelikle projemiz için gerekli malzemeleri listeleyelim.

Malzemeleri listelediğimize göre şimdi ise kod satırlarını oluşturalım. Kod satırlarını oluşturmadan önce rölenin kontolunde kütüphane gerekmemektedir. Bu nedenden dolayı Role kartlarının kullanımı bir led kadar kolaydır. Şimdi kod satırlarını oluşturalım.

//omerfarukyildiz.com
int kart=8; // Role modulunun sinyal pininin bulundugu yeri kart degişkenine tanımladık. 
void setup()
{ 
pinMode(kart, OUTPUT); // Role kartının bulundugu pini açılmasını sağladık. 
} 
void loop() {
digitalWrite(kart,HIGH);  // Röle modulunun açık olmasını sağladık.
delay(5000);  // Röle modulunun açık olma işlemiminin 5 saniye sürmesini sağladık. 
digitalWrite(kart,LOW); // Röle modulunun kapalı olmasını sağladık.
delay(5000); // Röle modulunun kapalı olma işlemiminin 5 saniye boyunca sürmesini sağladık. 
}

Yukarıdaki kod satırlarını oluştururken öncelikle röleden gelen sinyal pinini belirledik ve ardından ise bu sinyal pinini Arduino üzerinde açma işlemini gerçekleştirdik. Ardından ise bu pine tanımladığımız değişkeni açtık ve bu işlemin 5 saniye sürmesini istedik. Ardından ise bu işlemin bitmesini LOW komutu ile sağladık ve ardından ise kapalı kalma işlemi ise 5 saniye boyunca devam etmesini sağladık. Bu işlemleri elektrik olduğu sürece devrede sürekli olarak tekrarlanacaktır.  Şimdi ise devre şemasını oluşturalım.

Proje 1 Şeması

Yukarıda şekilde devreyi oluşturunca ve kod satırlarını Arduino yüklediğiniz anda 5 saniyede beyaz led yanacak ve 5 saniyede sönük şekilde kalacaktır. Bu döngü sürekli olarak devam edecektir. Şimdi ise proje 2 geçelim.

Proje 2

Bu projemizde ise röle kartı yardımıyla fan çalışmasını sağlayacaz. Bu diğer projeye oldukça benzeyen bir proje olsa da bu projede fan uygulaması ile fanı 1 dakikada bir ve 2 dakikada bir şekilde çalışmasını sağlayacaz. Malzemeleri listeleyerek projemize başlayalım.

Şimdi ise kod satırlarını oluşturalım.

//omerfarukyildiz.com
int fan=8; // Role modulunun sinyal pininin bulundugu yeri kart degişkenine tanımladık. 
void setup()
{ 
pinMode(fan, OUTPUT); // Role kartının bulundugu pini açılmasını sağladık. 
} 
void loop() {
digitalWrite(fan,LOW);  // Fanın 1 dakika boyunca çalışabilmesini için onu açık konuma getirdik. 
delay(60000);  // Fan 1 Dakika boyunca açık konumda durmasını sağladık. 
digitalWrite(fan,HIGH); // Fanın 1 Dakika boyunca kapalı konumda durması için kapattık.
delay(60000); // Fanın 1 dakika kapalı durması amacıyla 1 dakika süresini tanımladık.
digitalWrite(fan,LOW); // Fanın 2 dakika boyunca çalışabilmesini için onu açık konuma getirdik. 
delay(120000); // Fan 2 Dakika boyunca açık konumda durmasını sağladık. 
digitalWrite(fan,HIGH); // Fanın 2 Dakika boyunca kapalı konumda durması için kapattık. 
delay(120000); // Fanın 2 dakika kapalı durması amacıyla 1 dakika süresini tanımladık.
}

Yukarıda kod satırları sayesinde devremize entegre etmiş olduğumuz 5 voltluk fanın 1 dakika boyunca çalışmasını sağladık ve 1 dakika sonunda ise bu fanın 1 dakika boyunca durma işlemini gerçekleştirdik. Daha sonra ise aynı işlemleri 3 dakikada bir şekilde yapacaktır. Şimdi ise bu kod satırlarına uygun şekilde devre şemasını oluşturalım.

Proje 2 Şeması

Bu proje ile şemayı bu şekilde tamamlayarak ve ardından Arduino kartına kodları yüklemeniz ile proje başlayacaktır ve sıcak yaz günlerinde sizi ferahlatacaktır.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version