İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. 3d Yazıcılar
 3. Nozzle Tercihleri

Nozzle Tercihleri

Nozzle Tercihleri

Nozzle Tercihleri yazımızda 3 boyutlu yazıcılarda kiritik önem sağlayan ve baskılarınızın yüzey kalitesi ve süresini direk olarak etkileyen bir parça olan nozzle hakkında konuşacaz. Bildiğimiz bilgileri ve deneyimlerimizi size yansıtmaya çalışacaz. Lafı uzatmadan Nozzle Tercihleri yazımıza başlayalım.

Nozzle Tercihleri

Bu yazımızda nozzle tercih ederken nelere dikkat etmemiz gerektiğini, nozzle neden önemli olduğu, nozzle ebatlarını ve nozzle üretim hammaddelerini inceleycez ve ele alacaz. Bu yazıyı okumanız ile birlikte nozzlelar hakkında büyük bir bilgi birikimine sahip olacaksınız. Lafı uzatmadan nozzle nedir diyerek başlayalım.

Nozzle Tıkanması
Nozzle Tıkanması

Nozzle Nedir?

Nozzle kelime anlamı bakımdan püskürtücü anlamına gelen, 3 boyutlu yazıcıların filamentin yüksek sıcaklıklara maruz bırakılarak bu parça yardımıyla tablaya püskürtülmesi işlemini yapan parçadır. Daha kısa bir ifade ile anlatmak gerekirse, 3 boyutlu yazıcının filamentin çıkış yaptığı son parça ve filamentin şekillendiği parça olarak adlandırabiliriz. Nozzle yüksek sıcaklıklara maruz kalır ve extruder sayesinde tablaya filament itilmesinde görev alır. Oldukça önemli ve baskının kalitesini direk ilgilendiren parçadır.

Nozzle
Nozzle

Nozzle Neden Bu Kadar Önemlidir ?

Nozzle oldukça çeşitli uc boyutları bulunmakta ve bir çok hammaddeden üretilen nozzle çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitliliğin bir nedeni olması gereklidir. Bu çeşitli nedene gelecek olursa üretim esnasında ihtiyaç duyulan koşullardan kaynaklanmaktadır.

Nozzle Tıkanması
Nozzle Tıkanması

Örneğin oldukça büyük bir parça üretmek istemektesiniz. Ve bu parça şuandaki yazıcınınız koşullarında 2 gün civarı sürmekte. Siz bu parçaya o kadar süre beklemek istemiyorsunuz yada o kadar süreniz bulunmamakta. Bu durumda 1.0 uc kalınlığına sahip bir nozzle ucu ile bu süreyi 19 saat gibi sürelere indirme ihtimaliniz bulunmaktadır. Ama burada dikkate alınması gereken bir durum oluşmaktadır. Bu durum ise 0.4 kalınlık nozzle ucu ile 1.0 kalınlıkta ucun aynı yuzey hassasiyeti olmayacaktır. 1.0 yüzeyinde katmanlar 0.4 göre çok fazla şekilde belli olacaktır. Bunun sonucu olarak 1.0 ile aldığınız baskıya çeşitli işlemler uygulamak zorunda kalabilirsiniz. Örnegin zımparalama işlemine girmek zorunda kalabilirsiniz. Fakat ince ve hassas bir parça değil ise oldukça iyi bir süre kısaltılmaktadır.

Nozzle Çeşitleri

Oldukça çeşitli uc ebatlarına ve üretim hammaddelerine sahip nozzle çeşitleri bulunmaktadır. Öncelikle nozzle ucunun ebatına göre sınıflandırma yapalım. Nozzle ucunun boyutları şu şekildedir;

 • 0.2
 • 0.3
 • 0.4
 • 0.5
 • 0.6
 • 0.8
 • 1.0 şeklindedir. Bunlar en çok kullanılan ve Cura Dilimleme Programının yer verdiği nozzle boyutlarıdır. Şimdi bu boyutlar üzerinden nasıl tercih etmemiz gerektiğini konuşalım.
Nozzle Boyutları
Nozzle Boyutları

Öncelikle ne üretim yaptığınıza göre nozzle tercihi yapılır. Örneğin oldukça hassas bir parça basmanız gerekir. Yüzeyinde katman izleri oldukça az kalmasını istiyorsunuz. Bu tip durumlar oldukça küçük nozzle boyutu tercih ederek baskınızın yüzeyini oldukça hassas şekilde basabilirsiniz. Fakat bu durumda ise baskı süreniz oldukça artacaktır. Başka bir örnek verecek olursak, yüzeyinin önemli olmadığı oldukça ebat büyük olan bir parça basacaksınız. Bu durumda ise oldukça büyük bir nozzle boyutu tercih ederek işlemini hızlandırabilirsiniz. Yüzeyindeki katman izleri belirgin olması gibi bir dezavantaj ile karşışabilirsiniz. Bunu baskınız ve ortam durumuna göre nozzle ebatını belirleyerek siz yönetimini gerçekleştireceksiniz.

 

Nozzle Tercihleri edilirken bir önemli nokta ise nozzle üretiminde kullanılan hammaddedir. Bu kısmı üç grupta ayırmamız mümkündür. Bunlar;

 • Pirinç Nozzle
 • Çelik Nozzle
 • Özel Üretim Nozzlelar olarak üç sınıfa ayırmamız mümkündür.
Nozzle Tercihleri
Nozzle Tercihleri

Bu nozzlelar arasında en çok kullanılan nozzle olan ise Pirinç nozzledur. Bunlar üretici firma tarafından gönderilen nozzle türüdür. En çok kullanılma nedeni ise ücretinin makul olmasıdır. Bu makullük nedeniyle ve ömrünün dolmasının hemen artından yenisi ile değiştirmek ücretinden dolayı kolay olduğundan en çok bu tercih edilir. Ömrü ve baskı kalitesi diğer nozzle göre oldukça az olsa da oldukça popülerdir. Bir diğer nozzle çeşidi olan Çelik nozzle ise Özel Üretim nozzle ve Pirinç nozzle ortalama özelliklerine sahiptir. Özle üretim nozzlelar ise oldukça maliyetli ve baskılarınıza göre nozzle satın aldığınız nozzle çeşididir. Oldukça maliyetli ve pahalı olan bu çeşit nozzleların, titanyum ve karbondan yapılan çeşitleri de mevcuttur. Bunlar oldukça kaliteli baskı, sıcaklık dayanımı yüksek olan nozzlelardır.

Nozzle Çeşitleri
Nozzle Çeşitleri

Nozzle Tercihleri

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ben Ömer Faruk. Konya'da Yönetim Bilişim Sistemlerinde öğrenim görmekteyim. Yazılım ve Arduino ilgi duymaktayım.

Yorum Yap