İlginizi Çekebilir
Pla Filament Nedir ?
  1. Ana Sayfa
  2. 3d Yazıcılar
  3. Ender 3 V2 Modifikasyonları

Ender 3 V2 Modifikasyonları

Ender 3 V2 Modifikasyonları

Ender 3 V2 Modifikasyonları yazımızda Ender 3 V2 en uygun şekilde modifikasyon işlemini kendi ürettiği parçalar yardımıyla yapılması sağlayacaz. Bu işlemler yapılması ise görsel görünüşünde ve baskı faydası olacaktır. Lafı uzatmadan yazımıza giriş yapalım. Şimdiden biziz takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Ender 3 V2 Modifikasyonları

Ender 3 V2 Modifikasyonları başlığı altında yazmış olacağımız yazımızda benimde kullanıcısı olduğum Ender 3 V2 çeşitli modikifasyonları ve iyileştirmeler sağlayacaz. Böylelikle görsel açıdan güzellikler sağlayacaz. Baskıda iyileştirme sağlayacak olan bu modifikasyonlar ile baskı esnasında bize kolaylıklar sağlayacaktır. Lafı uzatmadan Ender 3 V2 modifikasyonları başlayalım.

Ender 3 V2 Modifikasyonları
Ender 3 V2 Modifikasyonları

1)Spatula Ve Yan Keski Tutacağı

Bu kısımda Spatula ve yan keskinin ayrı ayrı biçimde profillere sabitlenmesini sağlayan bir parçadır. Bu parça sayesinde Ender 3 V2 çekmecesine sığmayan spatula ve yan keski yazıcı arka profillerine güzel bir şekilde dik biçimde sabitlenmesi sağlanabilir. Böylelikle Ender 3 V2 çekmecesine sığmayan iki alet böylelikle yazıcı hem yanında durmuş olur hem de ayak altında olmamış olur.

Spatula Tutucusu
Spatula Tutucusu

Bu baskı dosyaları iki ayrı dosya şeklindedir. Bunun ikisi birleşik olanı da bulunmaktadır. Fakat ben Ayrı ayrı dosyaları koymayı tercih ettim. Spatula için Buraya, Yan keski Tutacağı için ise Buraya Tıklayınız.

Yan Keski Tutucusu
Yan Keski Tutucusu

2)Filament Koruması

Bu parça oldukça dikkat edilmese de oldukça önemli bir parçadır. Nedeni ise Ender 2 V2 bir sorunu ise Filament extruder giriş yaptığı kısımda Z eksenin mili bulunmaktadır. Bu mil ile extruder giriş yapan filement arasında ender bulunmamakta ve arada bir de olsa birbirine temas etmektedir. Sorun olmada bu ilerleyen vakitlerde aletin eskimesi ile birlikte çeşitli sorunlar açacaktır. Bu 3 boyutlu dosya sayesinde bu sorun ortadan kalkacak ve iki parçanın arasına girecektir. Bu dosya ulaşmak için Buradan tıklamanız yeterlidir.

Filament Koruması
Filament Koruması

3)Uyarı Levhaları

Bu 3 boyutlu yazıcıların sıcak ve tehlikeli hallerinden dolayı bilmeyenler için görsel açıdan sık ve güzel olan uyarı levhaları içermektedir. Boyutlarını kendinizde ayarlayabileceğiniz bu levhaları 3 boyutlu yazıcı üzerine yada bulunduğu yere yapıştırarak bilmeyenleri uyarabilirsiniz. Oldukça güzel bir görüntüsü olduğunu da söylemek mümkündür. Bu 3 boyutlu dosyalarına ulaşmak isterseniz Buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uyarı Levhaları
Uyarı Levhaları

4)Kumpas Tutucu

Bu 3 boyutlu baskı sayesinde kumpasınızı 3 boyutlu yazıcı üzerine asmabilirsiniz. Böylelikle kumpas ortalıkta durup zarar görmeyecek ve hassas yapısı bozulmayacaktır. Böylelikle 3 boyutlu çizim yapmadan önce 3 boyutlu yazıcı üstünden alarak kullanabilme olanağına sahip olacaksınız. Bu 3 boyutlu dosya ulaşmak isterseniz Buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kumpas Tutucu
Kumpas Tutucu

5)Led Aydınlatma

Bu Baskı için azda olsa elektronik bilgisine ihtiyacınız bulunmaktadır. Nedeni ise bu kısımda 3 boyutlu yazımızın güç kısmında kablo çekerek led elektrik kaynağı sağlayacaz. Bu led aydınlatma sayesinde baskı sırasında olanları ayrıntılı ve yüksek ışık altında görebilmemiz sağlayacaktır. Ayrıca fotoğraf çekimi yapacağımız zamanda bu led ışığın bize oldukça faydası olacaktır. Elektronik bilgisi gerektiren ve birazcık uğraştırıcı olsa da bu baskınında yapılmaya değer bir modifikasyon olduğuna emin olabilirsiniz. Bu 3 boyutlu baskıya ulaşmak isterseniz Buradan tıklayarak ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Led Aydınlatma
Led Aydınlatma

6)Z Eksen Mili Sabitleyici

Ender 3 V2 Modifikasyonları en gereklilerinden birisi olan Eksen mili sabitleme Ender 3 V2 sorunlarından birisidir. Z eksen mili üst kısımda sabitlenmemiş durmaktadır. Buda milin yamuk takılması yada zamanla gevşemesi ile yamulması olması olabilir. Bu gibi sorunlar yazıcıda Z eksenin çalışması ile aşırı ses çıkmasına neden olur. Bu nedenden dolayı bu 3 boyutlu dosya ile Eksen milini sabitleyebilirsiniz. Böylelikle baskılarınız daha stabil olur ve z eksen mili de sabit şekilde yerinde durur. Bu dosyaya ulaşmak isterseniz Buradan tıkayarak ulaşabilirsiniz.

Z Eksen Mili Sabitleyici
Z Eksen Mili Sabitleyici

Ender 3 V2 Modifikasyonları

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ben Ömer Faruk. Konya'da Yönetim Bilişim Sistemlerinde öğrenim görmekteyim. Yazılım ve Arduino ilgi duymaktayım.

Yorum Yap